Cynkowanie ogniowe wysokotemperaturowe
Cynkowanie wysokotemperaturowe to alternatywa dla tradycyjnego cynkowania ogniowego i cynkowania galwanicznego. Technologia ta zalecana jest zwłaszcza tam, gdzie ważne są wymagania dotyczące grubości powłoki ochronnej i właściwości wytrzymałościowe materiałów.
Obecnie jest to najbardziej skuteczna metoda długotrwałego zabezpieczania przed korozją szczególnie dla detali narażonych na pracę przy wysokich obciążeniach, odpowiadających za bezpieczeństwo. Cynk zostaje roztopiony do temperatury sięgającej 620 stopni, przez co jego lepkość jest niższa a lejność podwyższona. To powoduje, że otrzymujemy detale gotowe do montażu, nie wymagające dodatkowej, kosztownej obróbki. Dzięki zastosowaniu tak wysokiej temperatury kąpieli wyeliminowane zostają dodatki stopowe.
Cynkowanie wysokotemperaturowe z powodzeniem sprawdzi się jako metoda zabezpieczania antykorozyjnego drobnych wyrobów stalowych, jak śruby, odkuwki czy nakrętki a także elementów żeliwnych armatury przemysłowej.
Najważniejsze zalety cynkowania wysokotemperaturowego to:
- wysoka odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne,
- możliwość wytwarzania cieńszych powłok niż w przypadku klasycznego cynkowania przy bardziej rozbudowanej warstwie dyfuzyjnej,
- wyższa stabilność powłoki ochronnej w stosunku do powłok uzyskanych w procesie zwykłego cynkowania ogniowego,
- produkcja detali gotowych do montażu, niewymagających obróbki,
- wyeliminowanie nadlewów cynku,
- drożność otworów oraz gwintów,
- powtarzalność parametrów.